Ar Babītes ezeru ir tāpat kā ar ūdens glāzi, kurā līdz pusei ir ieliets ūdens. Pesimisti to redz pustukšu, optimisti – puspilnu. Zivis tur ir noteikti, un pilnīgi bez copes palikt ir grūti. Tas, ka ne katru reizi būs mēra līdaka, gan jāņem vērā.

?????????????

Ezers ir 7. lielākais Latvijā (25,56 kvadrātkilometri) – līdakai ir, kur noslēpties, neksatoties uz ezera seklumu (dziļakajā vietā pēc oficiāliem datiem 1,7m). Gandrīz viss ezers ir puduros, lēpeņu laukos un ar smukām zāļainām zemūdens „pilsētiņām”. Skaties, kur gribi – „nu kā te var nebūt?!” Vienīgais, kur diezgan droši var netērēt laiku – vietas, kur grunts ir bez jebkādām zālēm.

Līdaka ir atrasta visur – gan krastos, gan lēpenēs, gan puduru tuvumā ezera vidū. Pa klajumiem īpaši neesmu aries – nepatīk. Kopā esmu tur pabijis ap 10 reizēm. Un nu varu teikt, ka apmaldīties tur vairs nevaru. Ja nu vienīgi, meklējot mājupceļu uz Dālderu bāzi, no kuras gan esmu laidies iekšā tikai vienu reizi. Ja kādam pietrūkst asas izjūtas, iznomājiet Dālderos vienatnē laivu, iebrauciet kaut kur tālu ezerā un atpakaļ brauciet dziļā krēslā.

Ezerā ir gan lieli seklumi, kur laivas vēders velkas pa grunti vai zāļu biezokņiem, gan lēpeņu lauki, gan smilšaina grunts, gan pilns ar dūņām. Un pēc speciālista, kurš te brauc jau gadu desmitiem, teiktā – šīs vietas katru gadu var mainīties līdz ar ledus kušanu un staigāšanu. Tādēļ bieži vien zivīgās vietas un līdaku ganību laukus jāmeklē no jauna.

IMAG1690Šogad esmu tur bijis 5 reizes. Bez nevienas zivs laivā paliku vienu reizi, taču arī tad bija vismaz 4 labas copes, un tikai paša nemeistarība toreiz atstāja mani tukšā. Biju paņēmis rokās mīkstāku kātu, līdz ar to piecirtieni sanāca par knapiem. Šogad esmu arī pārspējis savus personīgos Babītes rekordus – ja pērn lielākā te bija 1,5kg, tad rudens sākumā lēpeņu džungļos uz pretzāļu gumijas tiku pie smukas un slaidas 71cm garas divnieces. Tāpat uz pannas tika smuks 460g smags asaris – lielākais, kāds man jebkad pieķēries. „Pieķēries”, nevis „noķerts” tādēļ, ka mērķtiecīgi tos nekad neesmu ķēris. Paņēma tas netālu no lieguma sākuma uz Varkaļu kanāla pusi, kur bijām aizairējušies izlūkos pirmo reizi. Spriežot pēc laivu koncentrācijas, tur vīri mērķtiecīgi meklē ienākošos asarus.

Laivu bāzes

Šogad ezerā esmu braucis no 4 bāzēm. Visbiežāk laižos no Spuņciema bāzes (labas laivas un var izīrēt elektromotoru) pa kreisi, vagojot vidu un krastus. Uz Gātes pusi vēl šosezon nav būts. Reiz kāds onka no garām slīdošas laivas teica, ka vēlā rudenī līdakas ejot tieši uz Gātes pusi, lai dotos ārā no ezera. Cik tur taisnības, nezinu. Laivas un motora noma Spuņciemā kopā izmaksā 12 latus. Uz diviem copmaņiem pavisam pieklājīgi.

IMAG1655

Ezerkrasti, kas ir tuvāk Rīgai, bieži Copeslietu forumā pieminēti ne ar to labāko vārdu. Taču no tām reizēm, kad esmu turp devies, neko negatīvu nevaru pateikt. Vienīgais, kas rada nelielu sportiska adrenalīna devu – kā no rīta iebrauc bāzes sētā, saimnieka „Cik jūs būsiet? Ar motoru? Ej fiksi ieņem laivu, jebkuru!” skan kā starta šāviens Useinam Boltam. Aizskrienu, iemetu tajā savu mugursomu, eju pēc airiem un enkura. Saimnieks prasa: ”Kuru paņēmi?” „21.” „TO NEŅEM!!! Tā ir vienvietīga, mauc pēc citas, jebkuras!” Ap sešiem tur ir tāda rosība, kā trolejbusa pieturā pie tirgus, kad atnāk vecāka gada gājuma cilvēku ilgi gaidītais transports – aizmirstas gan gadu nasta, gan muskuļu nespēks – visi izpleš elkoņus un skrien ieņemt “pēdējo brīvo vietu”. Tā kā tur ir jābrauc laicīgi, vai arī iepriekš jāuzzvana, vai ir vēl palikušas laivas. Tās gan tur ir pietiekami lielā skaitā, lai laivu tukšums būtu pietiekami reta parādība. Laivas noma uz pus dienu – Ls 5.

Dālderos, kas ir ezera otrā pusē, šogad neesmu bijis. Bet arī tur viss ir ok, un var droši braukt. Ceturtā bāze, kura atrodas netālu no Spuņciema bāzes, vairāk, šķiet, paredzēta privātām laivām.

IMG-20130915-WA0000

Mednieki.

Makšķerniekiem jārēķinās, ka ik pa brīdim, dreifējot pa ezera puduru līkločiem, izdzirdēs kādu bļāvienu vai svilpienu. Ja rūpīgi ieskatīsies, no kurienes nāk skaņa, atradīsi pudurā sēdošu vīru ar bisi, kas ūdenī izpeldinājis līdz pat 50 mākslīgajām pīlēm. Bļāviens vai svilpiens nozīmē, ka tu iepeldi viņa teritorijā. Ir gadījumi, kad laivā pēc šāviena skaņām sabirst skrotis. Atliek cerēt, ka mednieki ir ļoti atbildīgi, sēž uz ezera bez alkohola un šauj tikai pa gana augstu lidojošām pīlēm. Turklāt ezers ir pietiekami liels, lai vietas pietiktu visiem.

Tīkli.

Maluzvejnieku tīkli ir viena no Babītes ezera lielajām sāpēm (otra varētu būt tā aizaugšana). Ja tas ir privāts 20-30m tīkls, varbūt vēl var sagremot – droši vien kāds vietējais savai iztikai. Taču, ja tīklu garums ir ap kilometru un vairāk, tad ir grūti pateikt, kas vainīgs – kretīni, kas tos liek iekšā, inspektori, kuri neizkontrolē, vai inspektoru finansiālās iespējas, par ko atbildīga ir valsts. Ļoti negribētos, lai viens no iecienītākajiem līdaku spiningošanas ezeriem pārvēršas par lielu peļķi. Tādēļ – ja redziet tur tīklu, tad zvaniet inspektoriem, vai vismaz sagraiziet un izvelciet to ārā.

Mānekļi.

Lūk, mans vizuļu sešinieks, kas Babītē tiek mērcēts visbiežāk. Sava zvaigžņu stunda bijusi katram no tiem. Visvairāk pa 2 sezonām ir noķerts uz augšējās rindas Šilova rotiņa. Pārsvarā zemmēri. Lielākā – uz oranžo gumiju. Pēdējo reižu rezultatīvākais – Jackall Deka Hamakuru, lielākais asaris – uz divlapiņu leišu meistara rotera. Lai arī kastē ir vismaz 5 “mūdži”, kuriem ir Babītes killera reputācija, es a) vai nu nemāku uz tiem ķert, b) vai nu man nav vēl gadījies “īstais un vienīgais”. Vietējo meistaru “mūdži” ir roku darbs, tādēļ katrs no tiem var dažādās niansēs atšķirties. Esmu bijis laivā ar meistaru, kurš pierādījis, ka īstais “mūdzis” īstajās rokās Babītē patiešām strādā.

vizuļi

Ja runa ir par labiem lomiem, tad tādi Babītē gadās katru gadu. Un, kā man ieteica kārtīgs un ilggadējs Babītes ezera matadors – par labiem lomiem šajā ezerā nevajag nekur skaļi internetā lielīties. Nākošajā dienā var nākties ar elkoņiem cīnīties ne tikai par laivu, bet arī par vietu ezerā, jo ezers ir ļoti tuvu Rīgai.

Tā kā – lai labi ķeras un lai vienmēr pietiek ātruma ieņemt pareizo laivu un atrast ezerā īsto vietu!

Ne asakas!