Eksperimenti un mazrezultatīvas darba copes ar dažiem patīkamiem izņēmumiem. Tāda īsumā bija mana līdaku medību sezona. Šogad biežāk izmantoju iespējas ieskriet ūdenī uz dažām stundām, kas no vienas puses palielināja copē pavadīto stundu skaitu, taču lomu daudzumu neietekmēja. Savam inventāram pievienoju tviča kātu ar multiplikatora spoli, kas deva ieskatu arī pilnīgi citādā spiningošanas tehnikā, salīdzinot ar to, ko darīju līdz šim.

IMAG4115_1

KUR SPININGOTS

Liepājas, Babītes, Lobes, Zvirgzdu, Engures, Kāla un Leja ezeri apmeklēti arī iepriekšējās sezonās, bet pirmo reizi pabūts Burtniekā, Alūksnes, Puteru un Pinku ezeros. Dāsnākie, vērtējot pēc noķerto līdaku un copju skaita, bija Liepājas, Alūksnes un Lejs. Līdz 10 zivīm vienā reizē gan neizdevās tikt. Ar pārējiem attiecības šogad bijušas vai nu viduvējas vai švakas. Liepājas ezers dažu stundu laikā iedeva 4 mērus – tikpat, cik Lejs pāris stundu laikā rīta copē.

karte2014

Vairāk nekā iepriekš pievērsos upēm, kam arī nākamgad veltīšu vairāk laika vasarā, kad seklie ezeri jūlija/augusta karstumā uzvārās. Pabiju Daugavā, Gaujā, Irbē, Dubnā, Mēmelē, Vesetā un Bārtā. Gandrīz visas bijušas dažu stundu copes, ja neskaita pilnu novembra dienu Sausajā Daugavā, kas deva vienu zemmēru, un laivošanā pavadītu karstu augusta dienu Mēmelē, kur gan neizdevās realizēt nevienu no aptuveni 5-6 līdaku copēm.

veseta2

INVENTĀRS

Pamatā darbojos ar diviem spiningiem – viens ir universāls Pokee kāts, kas pirkts pirms gadiem 5, pāris reizes lūzis, ar 5-25g testu un tiek noslogots ar gumijas zivīm, šūpiņiem, volkeriem, krenkiem un rotiņiem, otrs – tviča kāts Okuma OneRod ar 10-30g testu ar Okuma Komodo multiplikatora spoli vobleriem un mazajiem džerkiem. Uz multa ir uztīta #1,5 Varivas Sea Bass PE pītā aukla, uz universāla – Sunline Cast Away PE #1,5.  Multa komplekts man ļoti patīk, taču tas prasa krietnu treniņu, lai to izmantotu pilnvērtīgi. Lielākais mīnuss pagaidām – precizitāte un metiena attālums. Abas lietas ir progresējušas, taču vēl noteikti ir izaugsmes rezerves. Par šo vēl uzrakstīšu atsevišķu bloga ierakstu. Lielāko copes laiku šogad izpelnījās gumijas zivis un vobleri aptuvenās svara robežās 10-20g ar iegrimi līdz 1,5m. Par mānekļiem un to topu arī būs atsevišķs stāsts.

IMAG2482_1IMAG2477_1IMAG2484_1

Arvien vairāk sanācis vilties pavadās, dēļ kurām pazaudēti vairāki mānekļi. Tādēļ esmu gandrīz pilnībā pārgājis uz 2. numura stīgu, kas nepieviļ. Tās ik pēc pāris copēm jāpamaina, ja, protams, nesaliecas ātrāk, taču izmaksas ir salīdzinoši mazas. Tās ir vieglas un mānekļu maiņa ir vienkāršāka nekā šķiet pirms to pamēģināšanas. Vienīgi mānekļiem, kuri mēdz savērpt auklu, jāpieliek klāt griezulis vai karabīne ar griezuli.

Pirms sezonas iegādājos pavasara/rudens copes kostīmu Norfin Verity un esmu ļoti apmierināts. Lietu un vēju tas aiztur teicami, arī siltumu saglabā. Esmu bijis ar to gan +15 grādos, gan arī mazos mīnusos un nekāda vaina – tikai jāpielāgo termoveļas slāņi.+15 varētu būt augšējā robeža, pēc tam jau paliek par siltu un kostīms nespēj izvadīt visu mitrumu ārā. Uz nākamo sezonu jāpiemeklē labas termozeķes un cimdi vēsam un aukstam laikam – esmu siltuma cienītājs.

verity-black

Kopā ar bračku iegādājāmies arī elektromotoru Minn Kota Endura C2 34. Mūsu paradumiem tas ir viens no ērtas copes stūrakmeņiem – daudz esam seklajos ezeros un daudz pārvietojamies, līdz ar to nav bieži jāķeras pie airiem un pārvietošanās ir klusāka. Jaudu vienmēr gribas vairāk, īpaši atpakaļgaitai, tomēr seklajos ezeros, ņemot vērā zemūdens šķēršļu klātbūtni, ar ātrumiem īpaši aizrauties arī nedrīkst, turklāt motors pamatā nepieciešams, lai mierīgi dreifētu dažus desmitus metru uz nākamo puduri vai ieloku. Akumulatoru jaunu nepirkām, iztikām ar lietotu, taču ir sajūta, ka nepieciešams labāks un ietilpīgāks.

Minn-Kota-Endura-C2-34_b2

Šī sezona iztika bez salauztiem kātiem, ja neskaita reizi, kad mašīnā noliku spiningu blakus savam viengadniekam Tomam, kas momentā izdomāja pārbaudīt spices izturību un izrādījās krietni pārāks par to.

Uz nākamo gadu plānots iegādāties kātu/spoli, kas ļautu operēt ar vobleriem, kuru svars ir robežās 7-12g (jo pašreizējas komfortabli jūtas ar tiem, kuru svars ir, sākot no 15g), kā arī ņemtu pretī gumijas zivis, rotiņus un citus mānekļus svarā 5-15g. Līdz ar to esmu atvērts ieteikumiem un pieredzes apmaiņai par šī diapazona inventāru. Gribu pamēģināt arī vienvietīgās “puslaivas” ar pleznām, kas ir piemērotas nelielām ūdenstilpnēm un upēm. Tāpat padomā ir brienamkostīms un eholote. Tā kā mana pārliecība ir tāda, ka meistarībai jāiet pa priekšu inventāram, nevis otrādi, tad vēl rūpīgi izsvēršu, kas no šī būtu tiešām nepieciešams un kas tikai vēlams – negribu nākamā gada rudenī dzejot radošus SS.lv sludinājumus par “teicamā kārtībā, lietots 4 reizes, tomēr nav man”.

Aluksnes lidaka

SKAITĻI

Sezona atmiņā palikusi kā švaka, neskatoties uz to, ka cipari noķerto zivju ziņā ir identiski 2013. gadam – 61 līdaka, no kurām 42 zemmēri, 19 mēri. Maijā noķertas 17, vasaras mēnešos 26, bet rudenī 22 vāravas. Tomēr laiks uz ūdens ir pavadīts vairāk nekā pērn, pabūts vairāk ezeros un upēs. Īsāk sakot – izdarīto metienu efektivitāte ir bijusi jūtami zemāka. Pie tam Liepājas ezers un Lejs deva katrs pa 4 mēra līdakām, tātad pārējās vietās kopā noķertas vien 11. Arī izmēra ziņā šogad neizdevās aizsniegties līdz 2kg atzīmei. Nekas. Lomu vietā nāk pieredze un secinājumi – ja tu mežā neatrod sēnes, tad uz to var skatīties divējādi: a) nepaveicās, stulbs mežs b) es tagad zinu, kur un kad sēnes šajā mežā nav. Es esmu “b” versijas piekritējs. Turklāt šogad daudz eksperimentēju ar mānekļiem, iepriekšējo sezonu un kopvērtējuma līderi Šilova rotiņu uzliku vien pāris reizes. Līdzīgs liktenis bija arī seklo ezeru izcilniekam Jackall Deka HamaKuru – pārsvarā bliezu ar jaunajiem, kā arī ar tiem, kuru rēķinā ir labākā mēru/zemmēru attiecība. Šilovam tā ir aptuveni 1:5, turklāt visas līdakas, kuras ar to esmu noķēris, ir zem 1.5kg. Mans mērķis ir palielināt noķerto zivju izmērus, tādēļ arī neiespringu uz kvantitāti, tiesa, arī kvalitāte pagaidām nepieteicās.

Arvien interesantāk izskatās līdaku noķeršanas laika tabula, kas ļauj jau izdarīt piesardzīgus secinājumus par zivju aktivitātes paradumiem. Joprojām neesmu piedzīvojis ļoti agru rītu teicamu copi. Visvairāk zaļās plēsējas nācies laivā iecelt laika posmā no 7-12. Jāņem gan vērā, ka pārsvarā spiningoju no agra rīta līdz vakaram, nereti arī tikai līdz 13, 14. Vakaros pēc sešiem sanāk retāk.

laikatabula2014nov

NĀKAMĀS SEZONAS APRISES

Pirmkārt, gribas pielikt dabas un līdakas uzvedības paradumu mijiedarbības izzināšanā, jo līdakas atrašana, manuprāt, ir svarīgākais no veiksmīgas copes elementiem. Tas nepieciešams, lai pēc iespējas mazāk būt jāpaļaujas uz veiksmi. Arī sportojot biju darba un treniņu piekritējs, ne veiksmes meklētājs. Otrkārt, vairāk papētīšu purva ezeriņus un vairāk laika pavadīšu upēs, jo ļoti iepatikās gan pa tām laisties lejup, gan arī ložņāt gar krastiem. Neizbēgami būs obligāto ezeru liste (Liepājas, Babītes, Engures, Burtnieks, Lobes, Lejs, Kāls), vēlā rudenī, iespējams, pamēģināšu pataustīt Daugavas bedres, ko līdz šim neesmu darījis. Tas tādēļ, ka mani līdzšinējie spiningotāja paradumi nav ļāvuši rudenī tikt pie vērā ņemamiem lomiem. Ja copei atvēlētais laiks atļaus, spiningošanas kartē iekļaušu dažus jaunus galamērķus no populāro ezeru listes, piemēram, Inesi, Unguru un vēlreiz apciemošu Alūksnieti. Arī ar Kaņieri varētu apsveicināties, sen tur nav būts.

DCIM100GOPRO

Kopumā pie dabas pavadītais laiks viennozīmīgi ir ar plusa zīmi – iepazītas daudz skaistas vietas, lieliski pavadīts laiks ar laivas biedriem un copes čomiem, redzēti neatkārtojami rītu uznācieni un vakaru sēšanās, piedzīvotas spēcīgas vēja brāzmas, bezvējš, krusa, sniegs, lietus, sals, piesmelti zābaki, vēja sapūsta seja, pārsauļota ķermeņa augšdaļa un daudz kas cits, kas atrodams arvien biezākajā bilžu un video mapē “COPE”. Sezonas video kopsavilkumu netaisīšu, jo no rudens copēm nav daudz, ko pielikt klāt vasaras un pavasara varoņdarbiem.

Vasaras copes video

Pavasaris Liepājniekā un Burtniekā

Paldies visiem spiningošanas biedriem – lai laiks līdz 1. maijam paiet tikpat ātri kā no sezonas atklāšanas līdz noslēgumam!

IMAG4216

Drīzumā:

TOP5 mānekļi 2014. gada sezonā

Pirmā sezona ar multiplikatora spoli – mācības un secinājumi