Šī bija pirmā sezona, kurā pievērsos tvičam un multiplikatora spolei. Par savu 5 minūšu lēmumu par labu multiplikatora spolei jau esmu stāstījis, tādēļ neatkārtošos un iztikšu bez gara ievada. Lūk, kas palicis atmiņā no pieredzes.

multaspole

Ar ko man beidzās pirmais iemetiens ar tikko salikto un sastellēto, cerībām pilno tviča kātu un multa spoli šī gada pavasarī? Ar pazaudētu pirmo reizi uzlikto tik pat cerībām pilno O.S.P. Rudru kādā nelielā purva ezerā. Viegls iemetiens, pāris viegli rāvieni, tik pat viegli pazūd svars auklas galā, un saproti, ka vobleris ir nost. Atliek vien noskatīties, kā viņš ar Titānika Di Kaprio slīkšanas scēnas cienīgu smeldzi un nolemtību pazūd tumšā un pavasarīgi aukstā ūdens skavās. Tiesa, pie vainas bija neaiztaisītā karabīne – laikam biju pārāk saviļņots no lielajām gaidām attiecībā uz šī komplekta nākotni. Tas un daži izdarītie metieni (lielākais laiks pagāja piņķerējot auklu) todien man lika saprast, ka mūsu romantiskā un spontānā satikšanās nebūt neliecina par garantētu laimīgu kopdzīvi līdz mūža galam. Nāksies rūpīgi piestrādāt un pieslīpēties.

pinkers

PIRMS MULTA APGŪŠANAS PRAKSĒ

 1. Jāsaprot, kam tieši to vajadzēs un vai tas ir piemērotākais spoles veids taviem copes paradumiem. Palasi forumus, paskaties youtube, sazinies ar kādu, kam ir pieredze, copeslietās un delfim ir atsaucīgi copmaņi, kas labprāt dalās pieredzē. Ideāli, ja ir iespēja ar kādu, kam ir pieredze, aizbraukt izmēģinājuma copē. Tā var iegūt objektīvāku ainu, nekā ieejot lielā veikalā un paprasot pārdevējam – tas tomēr ir pārāk liels risks. Ir, protams, arī lielos veikalos labi spečuki, bet mazajos attieksme ir personiskāka un pārdevējs var vairāk iedziļināties tieši tavā situācijā un specifikā.
 2. Arī auklas izvēlē noteikti konsultējies ar kādu pieredzējušu vīru. Neskaitot auklas izturību, svarīgas ir 2 lietas, kas jāņem vērā – pārāk smalka pītene spiedīsies iekšā jau uztītajā auklā (pie tviča vai pie mānekļa aizķeršanās, raujot to ārā) un pie metieniem veidos cilpas, kā arī svarīgs ir tās slīdīgums, kas ievērojami var ietekmēt metiena attālumu. Pats pagaidām esmu izmantojis tikai vienu auklu – Varivas Avani Sea Bass PE #1,5, tādēļ nevaru ar citām salīdzināt. Ar šo esmu apmierināts. Tā nedaudz “skan” pie iemešanas, kas man liek domāt, ka uz berzes rēķina, iespējams, var dabūt arī kādu gludāku auklu, taču arī šai pēc taustes nav ne vainas, tādēļ neesmu nekur tālāk interesējies.
 3. Kad spole nopirkta, nesāc uzreiz mētāt. Izpēti aprakstus un video par spoles bremžu noregulēšanu un metiena tehniku. Ja līdz šim esi metis tikai bezinerceni, tad zini – tas ir kaut kas pavisam (PAVISAM) cits. Arī es pat pēc aprakstu izlasīšanas un video noskatīšanās biju pārliecināts, ka man jau nu noteikti būs nepieciešamais talants, lai iztiktu bez aprakstos pieminētajiem ilgajiem metienu treniņiem – kas gan tur var būt sarežģīts – tik svied un velc. Ja vobleri met ar bezinerces spoles tehniku, tad diezgan droši, ka labākajā gadījumā aukla sametīsies mudžeklī uz spoles, bet sliktākajā tu noskatīsies, kā tavs 25EUR smalkais vobleris “Līdaku magnēts” ar izteiksmīgu paukšķi un skaistu lidojumu uzsāk patstāvīgu un no taviem rīkiem brīvu dzīvi ezera dzelmē. Pāris reizes man ir izdevies izglābt mūkošu mānekli, pateicoties auklai, kas dreifē virs ūdens, taču tā var pārplīst arī pie paša voblera.
 4. Ja ir iespēja, tad pirmās reizes multu sāc vingrināt tad, kad neesi aizbraucis uz kārtīgu copi – nāksies daudz laika veltīt tā apgūšanai un auklas šķetināšanai. Var sākt pat pļavā. Turklāt diezgan droši, ka ar vienu treniņa reizi būs par maz, lai saprastu metiena tehniku. Pirmajā copē to darīju pilnīgi nepareizi un pavisam drīz sāka sāpēt plecs no slodzes – neko tādu iepriekš nebiju pieredzējis. Tā kā neviens no copes čomiem šim posmam nav gājis cauri, tad atlika turpināt pētīt YouTube pieejamos video par spiningošanu ar multu. Ja salīdzina pirmos sezonas metienus ar pēdējiem, tad arī pašam jāatzīst progress, turklāt bremzes ir atlaistas gandrīz līdz galam un bārdas ir ļoti retas un salīdzinoši ar pirmajām reizēm vieglas, jo ar laiku jau sāc just metiena tehnikas kļūdiņas un laicīgi piebremzē metienu un auklas iztīšanos. Sezonas laikā uz kļūdainu metienu rēķina esmu pazaudējis kādus 3-4 voblerus, taču tas tikai disciplinē nepalaisties – ja pāris stundas esi mētājis bez problēmām, iezogas “nu viss, esmu atkodis”. Un tieši tajā brīdī ir paukšķis, kas radies no auklas pārslodzes. Tādēļ pirmajās reizēs pavisam noteikti neliec virsū neko dārgu – koncentrējies uz tehnikas apgūšanu, ne zivju ķeršanu, vēlāk tas atmaksāsies.

Daudzus (arī mani, protams) interesē, kādi tad ir multiplikatora spoļu plusi, salīdzinot ar bezinercenēm. Es vēl nejūtos pietiekami kompetents par to pilnvērtīgi spriest, jo neesmu pienācīgi ilgi dažādos apstākļos izmēģinājis abas spoles, tādēļ šā brīža pieredzi vēl negribu saukt par secinājumiem, bet drīzāk par pieņēmumiem, kas radušies no paša piedzīvotā sezonas garumā.

KAS MAN PATĪK

 • Komplekts ir ļoti viegls un ērts – kāts un spole kopā sver ap 300g.
 • Pāriešana no ietīšanas uz metienu ir vieglāka un ērtāka nekā bezinercenei – ar īkšķi jānospiež spoles slēdzis, taču arī bezinerces spolei tā ir pietiekami vienkārša, lai tas nebūtu izšķirošs faktors.
 • Ar to ir vieglāk spiningot aukstā laikā ar cimdiem, nekā ar bezinerces spoli, jo metiena brīdī tev nav jātur auka ar pirkstu un te ir vēl viens pluss – ja cope ir intensīva visu dienu, tad rādītājpirksts netiek visu laiku berzēts ar auklu – ir bijis pāris reizes tā, ka nejauši pirkstu samoci tā, ka vakarā ir sajūta, ka tas ir durvīs iespiests.
 • Vismaz manai spolei ne reizi nav gadījies, ka metiena brīdī aizkristu bremze ciet – problēma, kas šad un tad gadās ar bezinerces spolēm. Man pašam ir Shimano Exage, un pa retam tā izspēlē šādus jokus. Katrā copē nē, bet gadās.

KAS MAN NEPATĪK

 • Metiena attālums ir mazāks nekā ar bezinerces spoli. Ir daudz faktori, kas ietekmē multa metiena tālumu. Viens no svarīgākajiem – spoles mehānisma kvalitāte. Domāju, ka multam tehniskā kvalitāte ir krietni svarīgāka nekā bezinerces spolei (runa ir par amatieru un iesācēju copi) – lēta bezinerces spole noteikti nebūs tik kaitinoša kā lēts multiplikators. Vēl, protams, attālumu ietekmē kāts (iespējams, ka ar mīkstāku kātu arī nāktu daži metri klāt), mānekļa smagums, iemetiena tehnika, pareizi noregulētas bremzes, auklas kvalitāte. Tie, protams, ir faktori, kas ietekmē arī metienu ar bezinerces spoli, taču tā nav tik cimperlīga un arī metiena kļūdas piedod biežāk nekā mults. Jāatzīst gan, ka neesmu novērojis metiena attāluma ietekmi uz copes rezultativitāti – esmu ar tviča kātu paķēris visai labi – tas nav tik tuvs, lai par to īpaši satrauktos, taču ir, kur pielikt.

Jā, tas pagaidām par personiski novērotajiem plusiem un mīnusiem arī viss. Spečuku forumos un aprakstos atradīsiet vēl virkni salīdzinošo īpašību un copmaņu strīdus, kas ir smukāka – Ruta vai Juta. Multu noteikti ieteiks pie lielāka svara mānekļiem, piemēram lielajiem džerkiem, taču vieglajā galā tā atšķirība, manuprāt, nav tik liela un viennozīmīga, lai būtu jānosveras vienam vai otram spoles tipam par labu. Ar ko patīk, ar to mauc.

IMAG3179

IETEIKUMI

 • Pirmajam multam ieteiktu izvēlēties ļoti izturīgu un ne pārāk tievu auklu, tas varētu mazināt “bārdu” sarežģītību un arī ietaupīt voblerus (naudu), jo multa apgūšanas periodā aukla sametīsies vairākas reizes ar 100% garantiju.
 • Ja māneklis bijis aizķēries vai arī esi izvilcis lielu zivi, kas labi pretojusies, uzreiz pēc mānekļa atbrīvošanas par sliktu nenāks nākamo metienu neveikt ar pilnu jaudu, jo, iespējams, aukla būs vietām iespiedusies iekšā un tas var izveidot kādas cilpas metiena brīdī. Tādēļ metiens jāuztaisa viegls, lai iztītu sastrēgušo auklas posmu un uztītu vienmērīgi visu atpakaļ. Ja bijis “zaceps”, tad var konkrēto posmu drusku iztīt laukā un tikai pēc tam iepīt auklu pilnībā atpakaļ, lai auklas klājums ir vienmērīgs un nākamais metiens nebūtu ar cilpu un mānekļa pazaudēšanas risku.
 • Noteikti YouTube.com izpēti sametušos mezglu atbrīvošanas tehnikas – ir pāris paņēmieni, kas tiešām palīdz ātri un efektīvi atpiņķerēt auklu. Ar pīto gan iet drusku grūtāk, bet arī faktiski vienmēr var tikt galā.
 • Palasi materiālus un noskaties video par bremžu regulēšanu, tas ir visai vienkārši.
 • Ja paņemsi no kāda “tikai pamēģināt”, tad, visticamāk, neapgūtās tehnikas, tuvā iemetiena un pirmo bārdu dēļ tas neiepatiksies, jo mūsu platuma grādos, kur dominē bezinerces spoles, pilnīgi jaunas iemešanas tehnikas apgūšana prasa nervus un laiku. Esmu joprojām apbruņojies gan ar vienu, gan otru, tādēļ turpinu skaitīt dienas līdz 1. maijam – mults noteikti būs manā laivā arī nākamgad.

Ne asakas!